نکاتی درباره واکسن آنفلوآنزا

 

 

  نزدیک شدن فصل پاییز و با توجه به اضطراب عمومی در مورد آنفلوآنزا خصوصا آنفلوآنزای خوکی، تصور می‌شود که اقبال عمومی به دریافت و تزریق واکسن بیشتر از سنوات گذشته باشد. تعداد کارخانه‌های تولیدکننده این واکسن در دنیا انگشت شمارند و مجموعا قادر به تولید کمتر از 10 درصد جمعیت دنیا هستند؛ لذا مقامات بهداشتی کشورمان و نیز متخصصان عفونی نگران مصرف بی‌رویه و بی‌مورد واکسن آنفلوآنزا هستند، چون در این صورت افراد نیازمند واقعی از دریافت آن محروم خواهند شد. افراد نیازمند به واکسن آنفلوآنزا

 

افراد مسن بالاتر از 60 یا 65 سال

کودکان 6 تا 23 ماهه

نقص ایمنی، دریافت‌کنندگان کورتن، شیمی‌درمانی، دیالیزی‌ها

امراض مزمن (ریوی، قلبی، کلیوی، متابولیک) مانند: آسم، برونشیکتازی، دیابت و...

کارکنان حرفه‌های پزشکی و بهداشتی که در تماس با بیماران هستند

ساکنان آسایشگاه‌ها و کارکنان آنها

خانم‌های بارداری که بعد از سه ماهه اول بارداری بافصل شیوع آنفلوآنزا مواجه شوند.

کودکان و نوجوانان 6 ماه تا 18 ساله که به دلایل طبی مجبور به مصرف طولانی مدت آسپیرین می‌باشند.

مراقبین و سایر اعضاء خانواده افراد در معرض خطر مذکور

 

نکته های درمورد واکسن آنفلوآنزا

تلقیح سالانه واکسن آنفلوانزا می ‌تواند به شما کمک کند تا از خودتان در برابر تاثیرات آزار دهنده ویروس آنفلوآنزا محافظت کنید.

این نکات را در مورد واکسیناسیون آنفلوآنزا را به یاد داشته باشید:

1- واکسن تزریقی آنفلوآنزا حاوی ویروس کشته ‌شده است. استفاده از این واکسن پس از شش ماهگی مورد تایید قرار گرفته است.

2- واکسن استنشاقی آنفلوآنزا به صورت اسپری بینی از ویروس ضعیف ‌شده ساخته شده است و برای افراد بین 2 تا 49 سال مورد تایید قرار گرفته است.

3- این واکسن برای کسانی که قبلا نسبت به آن حساسیت نشان داده اند، توصیه نمی ‌شود.

4- تقریبا دو هفته پس از زدن واکسن، بدن شما پادتن‌ هایی تولید می‌ کند که برای محافظت در برابر آن گونه‌ی خاص ویروس آنفلوآنزا مورد نیاز هستند.

5- فصل شیوع آنفلوآنزا معمولا از مهر تا اردیبهشت به طول می ‌انجامد. بهترین ماه‌ها برای واکسیناسیون آنفلوآنزا مهر و آبان  است، اما بعد از این زمان هم می ‌توان واکسن زد.

تزریق واکسن

6- شما با زدن واکسن تزریقی آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی ‌گیرید، اما عوارضی جزئی مانند تورم، تب خفیف و درد بدن ممکن است رخ دهد.

7- همین مسئله در مورد واکسن استنشاقی هم صادق است و تنها ممکن است اثرات جانبی جزئی به صورت آبریزش بینی، سردرد و گلودرد خفیف بروز کند.

8- طبق توصیه پزشکان، نیازی نیست که همه افراد از این واکسن‌ استفاده کنند، بلکه افراد با بیماری ‌های خاص یا سالمندان بیش از سایرین به استفاده از این واکسن‌ نیاز دارند.

9- بر پایه تحقیقات انجام شده این واکسن از ابتلا به آنفلوانزا جلوگیری می‌ کند، اما تاثیر چندانی بر مرگ و میر ناشی از این بیماری ندارد. این در حالی است که در گذشته تصور می ‌شد واکسن سرماخوردگی تا 50 درصد مرگ ناشی از بیماری آنفلوانزا را کاهش می ‌دهد.

10- توصیه می‌ شود که در مورد تزریق این واکسن، حتما با پزشک متخصص مشورت شود؛ برای مثال افرادی که به تخم ‌مرغ حساسیت دارند، حتما باید برای تزریق این واکسن تحت آزمایش و بررسی قرار گیرند.

/ 0 نظر / 35 بازدید